články

LZ a ZVP Švábenice

3.- 4.6.2017

Přihlásila jsem Čelsu na jedny z prvních letošních zkoušek každoročně pořádaných KCHLS pro retrievery a slídiče. Jejich skladba, termín i vzdálenost výborně sedli a něco jsme nacvičeno měly,  tak nebylo, co řešit. Po příjezdu na loveckou chatu ve Švábenicích jsme pozdravily známé i neznámé obličeje a příjemně na nás dýchla vytoužená zkoušková atmosféra. Na losování sobotních lesních zkoušek jsem vytáhla číslo 3, což znamenalo šestičlennou skupinu čistě retrieverů. Dostali jsme přidělené dva rozhodčí pro všechny disciplíny a začínali barvami. Čelsa začala přešlapovat. Vyšla na nás pátá barva, nervozita byla dle očekávání značná. Jako práci před barvou chodíme následování, které se Čelsince povedlo s pochvalou rozhodčích za 4. Barvu jsme ale hrozně pokazily. Čelsa vyrazila po stopě krásně a asi třetinu barvy šla bez chyby. Pak jsme se dostaly do úseku hustých mladých břízek a tam byla Čelsinky rychlost vyloženě na škodu. Musela jsem přechytávat řemen a každé zaseknutí obojku Čelsa vnímala jako chybu. Doslova jsme se tam motaly. Musel na nás být žalostný pohled :-). Na tomhle nešťastném asi 100m úseku jsme jednou sešly a naštěstí se z toho nějak vymotaly. Zbytek barvy už byl bez problémů a kus byl "úspěšně" dosledován :-) se známkou 1. Na barvě zůstaly všechny naše ambice i nervozita a zbytek zkoušky jsme si naplno vychutnaly. Dohledávku i vyhledávání si Čelsinka užila a sní i rozhodčí. Předvedla krásnou chuťovou práci ohodocenou čtyřkami. Na vlečce šla rychle s vysokým nosem a pod větrem několik metrů od stopy. Rozhodčí si tady přáli přesnější práci a oznámkovali nás trojkou. Odložení, klidy ani přinášení Čelsa nepokazila a zasloužila si za ně čtyřky. Lesky v parném dni byly za námi. S prací Čelsinky bez řemenu :-) jsem byla moc spokojená a víme na čem zapracovat.

Na nedělní vodní práce jsem se moc těšila. Čelsa rákos i vodu miluje a nebyla na nich barva :-). S losem číslo 12 jsme chodily poslední ze skupiny. Začínali jsme na rákosech a silně foukalo. Při první disciplíně - dohledávce v rákosí si Čelsa přišla pro vítr už před porostem, natáhla do nosu nedaleko pohozenou kachnu a šla najisto. Rozhodčí kladně ohodnotili její zkušenou práci i pěknou předávku. Při disciplíně vyhledávání v rákosech, která probíhala v různorodém terénu, také nenašli chybu a my odcházely od "rákosových rozhodčí" se čtyřkami. Na další štaci byl přezkušován aport v terénu a vodění. U aportu byl kus hozen do vysoké trávy a z našeho pohledu nebylo jasné, jestli šel pes přímo ke kačce. Vše bylo o to napínavější, že nám rozhodčí řekli známky až hromadně po odzkoušení celé skupiny z obou disciplín. Při aportu Čelsinka vyrazila správný směr, zaplula do trávy a rychle nesla. Jak přesná byla, viděl jen házející rozhodčí. Následovalo vodění. Tady jsem se trochu zapotila. V terénu s posekanou trávou bylo něco hodně voňavého a moje zlatíčko šlo s nosem u země. Naštěstí se od nohy nevzdálila, ale myslím, že moc nechybělo. Rozhodčí nám dali za oba výkony čtyřky a my šly na předposlední disciplínu - navádění na 2 kachny na hluboké vodě. Nebyla jsem si jistá viditelností na vodě, tak jsem jako první volila "střelenou" kačku, ta byla bez problémů. Posadila jsem Čelsu do směru druhé kachny a ona se upřeně dívala tím směrem. Myslela jsem že ji vidí a poslala dopředu. Čelsinka skočila do vody svou obvyklou potápku a plavala hezky směrem ke kusu. Tak si tam na břehu spokojeně stojím a chystám si svůj vražedný pohled na předávku a najednou vidím, jak Čelsa proplouvá půl metrem kolem kusu dál na vodu. Než jsem se vzpamatovala, nahmátla píšťalku a zkrotila svou propukající paniku, byla už několik metrů za a kachna se v silném větru blížila rychle ke břehu. Možnost kachnu navětřit se rovnala nule. Můj první povel byl hlasitý až hysterický, ale Čelsa zareagovala. Následovalo: doleva, ke mně, doprava, ke mně, doleva. K mému milému překvapení povely plnila hned. Napsala ve vodě hranaté "S" a kachny si všimla, až do ní skoro narazila čumákem :-) Bafla ji, dala dvě tempa a už byla u mě. Mylsela jsem, že se na ni vrhnu a dám jí hubana, ale vzhledem k důstojnosti zkoušky jsem ji jen pořádně pochválila a podrbala :-) Čelsa totiž ráda hledá daleko na vodě. Považovala jsem to vždycky za výhodu a vracečku jsme necvičily. Rozhodčí nás oznámkovali čtyřkou s poděkováním, že konečně viděli opravdu handling. Počkali jsme až dokončí všechny skupiny práci a čekala nás poslední disciplína - klidy. Na ty jsem Čelse věřila, ale přece jen. Přímo u vody pro nás premiéra. A i tady mě moc potěšila. Cukalo to s ní jen trošku :-) Vodní práce jsme prošly s plným počtem včetně pomocných známek, což se podařilo už jen jednomu slídiči a tak byla Čelsinka první z retrieverů. 

Obě zkoušky šla i Meggy jako vždy vedená Míšou. Holky předváděly na svým prvních letošních zkouškách vyrovnané zkušené výkony a za oba dny měly jen dvě trojky, vše ostatní ve čtverkách. Gratulujeme !!!

 

TOPlist